Barabási Albert-László hálózatkutató, akit a legkülönbözőbb témák izgatnak, az agy szerkezetének feltárásától a betegségek hálózati orvoslással való kezeléséig, a művészeti siker kialakulásától a tudomány valódi működéséig.
Munkája segített feltárni a különböző komplex rendszerek mögött rejlő rejtett rendet a hálózattudomány kvantitatív eszközeivel, amely kutatási terület úttörője volt, és a skálafüggetlen hálózatok felfedezéséhez vezetett, ami számos természeti, technológiai és társadalmi hálózat kialakulásának magyarázatát segítette.
Barabási Albert-László legtöbb idejét Bostonban tölti, ahol a Northeastern University Robert Gray Dodge hálózattudományi professzora, és a Harvard Medical School orvosi tanszékén is dolgozik. De megosztja idejét Budapesttel is, ahol a Közép-európai Egyetemen az Európai Kutatási Tanács egyik projektjét vezeti.
A romániai Erdélyben született magyar származású, elméleti fizikából szerzett mesterdiplomát a budapesti Eötvös Egyetemen, majd három évvel később a Bostoni Egyetemen doktorált.
Barabási’s latest book is The Formula (Little Brown, 2018). He is the author of “Network Science” (Cambridge, 2016). "Linked" (Penguin, 2002), and "Bursts:" (Dutton, 2010) He co-edited Network Medicine (Harvard, 2017) and "The Structure and Dynamics of Networks" (Princeton, 2005). His books have been translated in over twenty languages.
Barabási legújabb könyve a The Formula (Little Brown, 2018). A "Network Science" (Cambridge, 2016) című könyv szerzője. "Linked" (Penguin, 2002), és a "Bursts:" (Dutton, 2010) Társszerkesztője a "Network Medicine" (Harvard, 2017) és a "The Structure and Dynamics of Networks" (Princeton, 2005) című könyveknek. Könyveit több mint húsz nyelvre fordították le.
Publikációi teljes listája itt található here.
Barabási az Amerikai Fizikai Társaság tagja. 2005-ben elnyerte a FEBS Anniversary Prize for Systems Biology díját, 2006-ban pedig a magyarországi John von Neumann Számítógép-tudományi Társaság John von Neumann-érmét a számítástechnikában elért kiemelkedő eredményeiért. 2004-ben beválasztották a Magyar Tudományos Akadémia, 2007-ben pedig az Academia Europaea tagjai közé. 2008-ban megkapta a NEC C&C Alapítvány C&C-díját. Az Egyesült Államok Nemzeti Tudományos Akadémiái 2009-ben Cozzarelli-díjjal tüntették ki. 2011-ben Barabási a komplex rendszerekhez való hozzájárulásáért megkapta a Lagrange-díj-CRT Alapítványt, a madridi Universidad Politécnica de Madrid, a Temesvári Nyugati Egyetem és az Utrech-i Egyetem Doctor Honoris Causa kitüntetését. Az AAAS választott tagja, a Massachusettsi Tudományos Akadémia tagja. A Vállalkozók és Munkáltatók Magyarországi Szövetsége 2014-ben Prima Primissima-díjjal tüntette ki a hálózattudományhoz való hozzájárulásáért, és ő a 2019-es Bolyai-díj kitüntetettje.