Ugrás a tartalomra
x
Barabasi Albert-Laszlo
Kapcsolati információ
CV
Barabási Albert-László
Témavezető - CEU

Barabási Albert-László hálózatkutató, akit a legkülönbözőbb témák izgatnak, az agy szerkezetének feltárásától a betegségek hálózati orvoslással való kezeléséig, a művészeti siker kialakulásától a tudomány valódi működéséig.

Munkája segített feltárni a különböző komplex rendszerek mögött rejlő rejtett rendet a hálózattudomány kvantitatív eszközeivel, amely kutatási terület úttörője volt, és a skálafüggetlen hálózatok felfedezéséhez vezetett, ami számos természeti, technológiai és társadalmi hálózat kialakulásának magyarázatát segítette.

Barabási Albert-László legtöbb idejét Bostonban tölti, ahol a Northeastern University Robert Gray Dodge hálózattudományi professzora, és a Harvard Medical School orvosi tanszékén is dolgozik. De megosztja idejét Budapesttel is, ahol a Közép-európai Egyetemen az Európai Kutatási Tanács egyik projektjét vezeti.

A romániai Erdélyben született magyar származású, elméleti fizikából szerzett mesterdiplomát a budapesti Eötvös Egyetemen, majd három évvel később a Bostoni Egyetemen doktorált.

Publikációk

Barabási’s latest book is The Formula (Little Brown, 2018). He is the author of “Network Science” (Cambridge, 2016). "Linked" (Penguin, 2002), and "Bursts:" (Dutton, 2010) He co-edited Network Medicine (Harvard, 2017) and "The Structure and Dynamics of Networks" (Princeton, 2005). His books have been translated in over twenty languages.

Barabási legújabb könyve a The Formula (Little Brown, 2018). A "Network Science" (Cambridge, 2016) című könyv szerzője.  "Linked" (Penguin, 2002), és a "Bursts:" (Dutton, 2010) Társszerkesztője a "Network Medicine" (Harvard, 2017) és a "The Structure and Dynamics of Networks" (Princeton, 2005) című könyveknek. Könyveit több mint húsz nyelvre fordították le.

Publikációi teljes listája itt található here.

Díjak és kitüntetések

Barabási az Amerikai Fizikai Társaság tagja. 2005-ben elnyerte a FEBS Anniversary Prize for Systems Biology díját, 2006-ban pedig a magyarországi John von Neumann Számítógép-tudományi Társaság John von Neumann-érmét a számítástechnikában elért kiemelkedő eredményeiért. 2004-ben beválasztották a Magyar Tudományos Akadémia, 2007-ben pedig az Academia Europaea tagjai közé. 2008-ban megkapta a NEC C&C Alapítvány C&C-díját. Az Egyesült Államok Nemzeti Tudományos Akadémiái 2009-ben Cozzarelli-díjjal tüntették ki. 2011-ben Barabási a komplex rendszerekhez való hozzájárulásáért megkapta a Lagrange-díj-CRT Alapítványt, a madridi Universidad Politécnica de Madrid, a Temesvári Nyugati Egyetem és az Utrech-i Egyetem Doctor Honoris Causa kitüntetését. Az AAAS választott tagja, a Massachusettsi Tudományos Akadémia tagja. A Vállalkozók és Munkáltatók Magyarországi Szövetsége 2014-ben Prima Primissima-díjjal tüntette ki a hálózattudományhoz való hozzájárulásáért, és ő a 2019-es Bolyai-díj kitüntetettje.